Tilfreds træner slap for skader
Silkeborg IFs cheftræner Troels Bech var efter 1-1 kampen mod AC Horsens godt tilfreds med at se sit hold få lidt mere kamptræning - og undgå skader.
- Det var på mange måder en fin træning. Særligt hvad angår det fysiske aspekt; vi får god motion og undgår skader. Spillemæssigt fik vi en mulighed for at se, hvor langt vi er kommet. Og det er klart, at vi ikke står og jubler, men strukturen i spillet har heller ikke været prioriteret højt i opstarten. Så vi kan glæde os over, at der spillemæssigt er mere i vente, siger træneren.
Mange af de unge fik chancen i dag. Simon Jakobsen og Mathias Valentin fik en halvleg hver, mens Kaimar Saag spillede hele kampen - og som bekendt kronede en fin indsats med et mål:
- Vi fik set mange spillere i aktion. Mathias Valentin gjorde det fint og efterlod sig et godt indtryk. Simon Jakobsen fik selvfølgelig også muligheden for at blive testet af. De skal have chancen, når vi må lade folk sidde over efter en hård træningsuge. Nu kan vi tage hjem og få pusten i morgen, så vi er klar til at træne igen på mandag, lyder det fra Troels Bech.
Skrevet af: Michael Ravn